Od 8 do 15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek. 8 maja także przypada Dzień Bibliotekarza. W związku z tym bibliotekarz szkolny wraz z polonistkami Anną Szczygiełek i Dorotą Dominiczak postanowili przeprowadzić akcję czytelniczą online „Moja ulubiona książka – polecam innym”. Została ona skierowana do uczniów klas 4-8 i polegała na tym, aby nasi uczniowie nagrywali krótkie filmiki o swojej ulubionej lekturze. W nich mieli zachęcić swoich kolegów i koleżanki do sięgnięcia po dany utwór literacki. Efekty oceńcie sami, klikając na link pod artykułem.

My, nauczyciele dołączamy się do naszej młodzieży i zachęcamy wszystkich do odwiedzin biblioteki,  czytania. Zwłaszcza książek rekomendowanych przez sprawdzone grono koleżeńskie…

A oto 10 powodów, dla których warto czytać…

1. Większy zasób słownictwa.
Cały czas warto pracować nad rozwojem swojego słownictwa, co pomoże nam wypowiedzieć się precyzyjnie na każdy temat.

2. Lepsza pamięć
Czytanie książek ćwiczy i mózg, dzięki czemu sprawniej pracuje. A to pomaga nam szybciej myśleć i lepiej zapamiętywać. Przydatne w nauce, prawda?!

3. Redukcja stresu
Książki działają uspokajająco, przenoszą nas w inny świat. Są doskonałą odskocznią od problemów dnia codziennego. Wart czytać przed snem, dobre zaśnięcie gwarantowane!

4. Pogłębianie wiedzy
Książki uczą, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nie bez powodu o kimś kto ma dużą wiedzę mówi się, że jest oczytany. Dzięki lekturze poznajemy świat w różnych aspektach, poszerzamy swoje horyzonty, pogłębiamy swoją inteligencję.

5. Książka jako inspiracja…
W literaturze można znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Rozwiązywanie problemów i sytuacji trudnych już nie jest trudne. Na wszystko znajdziemy odpowiedź,.. gdy sięgniemy po właściwą książkę. Pomysł na pracę zadaną przez nauczyciela – zainspiruj się właściwą książką! Nie wiesz jak postąpić, weź przykład lub nie z bohatera literackiego. Rozwiń w sobie kreatywność!

6. Rozwijanie wrażliwości
Osoby, które czytają są bardziej wrażliwe na otaczający świat, ludzi, sztukę. Poprawia to funkcjonowanie w świecie, rozwija naszą empatię. Pomaga wczuć się w sytuacje innych ludzi. Kto czyta czuje więcej…

7. Zwiększenie zdolności analitycznych
Osoby, które czytają mają dobrze rozwinięte myślenie analityczne. Czytanie wymaga skupienia, analizy zdarzeń w fabule. Książka uczy krytycznego, indywidualnego myślenia, dzięki nim możemy wyrobić sobie własne poglądy na dany temat. Polecam. Pomaga to także w nauce przedmiotów ścisłych, np. często kłopotliwej matematyki – zadań z treścią!
8. Poprawa pisania
Dzięki czytaniu sami nabieramy łatwości i lekkości w pisaniu. Pomaga nam to rozwijać swój własny styl. Uczy nas poprawności gramatycznej, ortograficznej, stylistycznej. Taką umiejętność docenia się przez całe życie. A wypracowania z j. Polskiego już nie będą „zmorą”, a przyjemnością!

9. Kształtowanie osobowości
Czytanie poszerza nasze horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, stawia przed problemami bohaterów literackich, uruchamia wyobraźnię. To kształtuje cechy naszej osobowości, jak wrażliwość, bezinteresowność, dobroduszność, empatia, grzeczność, komunikatywność i dokładność. Książki uczą pozytywnych zachowań.

10. Zaangażowanie w życie społeczne
Ludzie czytający chętniej angażują  się obywatelsko i kulturowo – tak mówią badania. Takie osoby nie mają problemu z komunikowaniem się publicznym w sposób elokwentny. A to przekłada się na większą szansę osiągnięcia życiowego SUKCESU i wysoką samoocenę!

I tego Wam wszystkim życzymy!